Joe Biden’dan, Trump’a bomba yaratacak Çıkış: Hukukun Üstünlüğü Hiçe Sayıldı

ABD Başkanı Joe Biden, ABD Yüksek Mahkemesi’nin eski Başkan Donald Trump’a 2020 başkanlık seçimlerini bozmaya çalışmakla ilgili geniş bir dokunulmazlık tanıyan kararını sert bir şekilde eleştirdi. Beyaz Saray’dan yaptığı 5 dakikalık konuşmada Biden, kararın hukukun üstünlüğünü baltaladığını ve bu ulusun insanlarına büyük bir kötülük yaptığını ifade etti. Biden, Trump’ın 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na yapılan ölümcül saldırıyı kışkırtmaktan yasal olarak sorumlu tutulma olasılığının çok daha düşük olduğunu belirtti.

BU KARAR HUKUK’A UYGUN DEĞİL

Biden, kararı eleştiren Yüksek Mahkeme Yargıcı Sonia Sotomayor’un sözlerini yineleyerek, “Muhalefet ediyorum” dedi. Biden, kararı tehlikeli bir emsal olarak nitelendirerek, başkanın yapabileceklerinin sınırının olmadığı anlamına geldiğini ve bunun hukukun üstünlüğüne zarar verdiğini vurguladı.

TRUMP DAHA CESARETLİ OLACAK

Başkan Biden, kararın önümüzdeki başkanlık seçimlerinde Trump’ın başkanlığı bir kez daha emanet etmeye layık olup olmadığını seçmenlerin belirlemesi gerektiğini söyledi. Biden, Amerikan halkının mahkemenin yapması gerekeni yapmak zorunda kaldığını belirterek, Trump’ın artık istediği her şeyi yapma konusunda daha cesaretli olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir